SEKCJA SZACHOWA W KALETACH

szachy2Działająca przy Domu Kultury w Kaletach, od wielu już lat, sekcja szachowa w Kaletach szczyci się piękną tradycją, ogromną ilością wychowanków oraz niezliczoną ilością imprez szachowych. Zajęcia od 2004 roku prowadzi Pan Marek Rupik sędzia szachowy klasy III przybliżając dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym tajniki gry w szachy, co z pewnością wpływa na rozwój intelektualny, rozwija ambicje i uczy sportowej rywalizacji. Pozytywnych aspektów gry w szachy nie w sposób wszystkich wymienić.
Dłuższe uprawianie tej dyscypliny przypomina sportową przygodę. W partii szachowej szachista tak jak rycerz na turnieju podczas walki staje w oko w oko z jednym tylko przeciwnikiem, w tym przypadku starając się go pokonać siłą intelektu. Staramy się rozwijać w uczestnikach przeświadczenie o konieczności treningu szachowego oraz pracy nad szachami nie tylko na zajęciach ale także korzystając z literatury szachowej, sprzętu informatycznego czy nawet ćwiczeń fizycznych. Czyli szerokiego spektrum, które sprzyja rozwojowi indywidualnego talentu. Dzieci i młodzież w ramach zajęć uczestniczą w rozgrywkach GRAND-PRIX. Polega to na tym, że w ramach zajęć rozgrywamy szachowe turnieje każdy z każdym. Turnieje są integracyjne dlatego dzieci mogą korzystać z doświadczenia starszych uczestników ucząc się reguł ale też zdobywając punkty. Najlepszych uczestników w końcówce roku nagradzamy w okresie Świąt Bożego Narodzenia co wprowadza dodatkowy element jakim jest możliwość zdobycia nagrody za całoroczną pracę poprzez regularne uczestniczenie w zajęciach. Staramy się rozgrywać jak największą ilość szachowych imprez. Można tu wyliczyć coroczne turnieje "O Puchar Burmistrza Kalet" czy też drużynowe rozgrywki sekcji szachowych Domów Kultury w Kaletach i Woźnikach. Uczestniczyliśmy wielokrotnie w "Turnieju Miast" w Radzionkowie, nie ukrywam że z sukcesami. Nasi zawodnicy włączali się w przeszłości i grają również do tej pory w rozgrywkach Śląskiej III Ligi Seniorów. Należy też wspomnieć o przeprowadzonych w Kaletach szkolnych Gimnazjadach w trakcie których mieliśmy przyjemność gościć swego czasu w gronie uczestników nawet arcymistrza. Reasumując zajęcia szachowe w Domu Kultury w Kaletach to przede wszystkim dobra zabawa obecnie gramy w Bibliotece a spotykamy się co poniedziałek o godz. 17:00.