^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Działalność Chóru Sonata

W pierwszych miesiącach 2017 roku chór Sonata intensywnie przygotowywał się do kolejnych planowanych występów.
Głównym wydarzeniem tego okresu był cykl 4 spotkań w 4 kościołach na rozważaniach Drogi Krzyżowej. Przy każdej stacji, oprócz krótkiego słownego przemyślenia, śpiewaliśmy jedną pieśń pasyjną.

Czytaj więcej...

Działalność Chóru Sonata w miesiącu sierpniu 2016

Sonata sierpien 20161W dniach 5-7 sierpnia 2016 r. członkowie chóru Sonata uczestniczyli w projekcie artystycznym pn. „Przez ogród myśli i zadumań – w drodze do Stwórcy”. W projekcie tym uczestniczyli również wspaniali artyści: znany góralski muzyk i multiinstrumentalista Józef Broda, wybitna harfistka Dorota Szyszkowska – Janiak wraz z córką Zosią – również harfistką oraz znakomita sopranistka Maria Mitrosz. Projekt ten rozpoczęliśmy warsztatami muzycznymi na których przygotowywaliśmy się do wspólnych z artystami koncertów.

Czytaj więcej...

Działalność Chóru Sonata w miesiącu styczniu 2016

Gorzow SlaskiOkres Świąt Bożego Narodzenia to również szczególny czas w muzyce. Króluje wtedy przede wszystkim jeden gatunek muzyki – kolędy i pastorałki. Mamy sporo okazji osobiście uczestniczyć w licznie odbywających się w tym czasie koncertach kolęd wykonywanych przez przeróżne grupy śpiewacze. Również chór Sonata w okresie bożonarodzeniowym koncertuje częściej niż zwykle, czy to w Kaletach, czy też na zaproszenie poza granicami naszego miasta. Pierwsze dni 2016 roku obfitowały w wiele wydarzeń dotyczących naszego chóru.

Czytaj więcej...

Działalność Chóru SONATA w miesiącu wrześniu 2015 r.

Po wakacyjnej przerwie Chór SONATA rozpoczął kolejny sezon śpiewaczy. Z początkiem września członkowie chóru wraz z najbliższą rodziną wyjechali autokarem na zorganizowaną dwudniową weekendową wycieczkę do Zakopanego. Głównym celem wycieczki był odpoczynek, zwiedzanie oraz integracja naszej grupy. Jednakże zawsze staramy się upiec więcej pieczeni na jednym ogniu i po wcześniejszych ustaleniach z proboszczem Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zaśpiewaliśmy podczas niedzielnej mszy św. Pięknie zabrzmiał nasz śpiew, o czym świadczyły wyrazy uznania od proboszcza i wychodzących z kościoła. Na uwagę zasługuje również sobotni dzień naszej wycieczki.

Czytaj więcej...

Podziękowanie - Koncert Kolęd w Jędrysku

AVE i SONATAChór Sonata pragnie serdecznie podziękować Burmistrzowi Miasta Kalety Panu Klaudiuszowi Kandzia, Przewodniczącemu Rady Miasta Panu Eugeniuszowi Ptakowi oraz Księdzu Proboszczowi Wojciechowi Ciosmakowi za zorganizowanie w naszym kościele p.w. św. Józefa w Jędrysku koncertu kolęd, w którym mogliśmy wystąpić wraz z chórem AVE z Ustronia. Wasza pomoc i zaangażowanie jakie kierujecie w stronę naszego chóru świadczy o Waszej sympatii i szacunku dla naszej grupy śpiewaczej. Jest to niezwykle miłe i działa mobilizująco na nas do jeszcze większej pracy. Dziękujemy za miłe słowa proboszczowi parafii p.w. św. Klemensa z Ustronia ks. Antoniemu Sapocie, którego gościnność mieliśmy okazję poznać i odczuć podczas naszych wizyt w Ustroniu.

Czytaj więcej...

Działalność chóru Sonata w m-cu październiku 2014 r.

chor Vitkov 2012 4M-c październik br. to kolejny owocny czas dla naszego chóru. W minionym czasie uczestniczyliśmy w dwóch niedzielnych mszach świętych:

- 12.10.14 r. – na sumie odpustowej w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kaletach – Miotku na zaproszenie proboszcza ks. Antoniego Swadźby,

- 19.10.14 r. – w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie na zaproszenie proboszcza ks. Wernera Olejnika, gdzie oprócz oprawy mszy świętej, w ramach kazania, wystąpiliśmy z koncertem pieśni Maryjnych. Na cotygodniowych poniedziałkowych spotkaniach chóru uczymy się nowych utworów oraz powtarzamy utwory wcześniej już poznane. Pracy czeka nas sporo, gdyż w m-cu listopadzie planowanych jest kilka występów zróżnicowanych klimatycznie – od pieśni patriotycznych, poprzez oprawy mszy świętych, koncertów Maryjnych a kończąc na jubileuszowym koncercie w Miasteczku Śląskim na corocznym zjeździe chórów okręgu tarnogórskiego. Ten ostatni występ budzi w nas najwięcej emocji, gdyż jego słuchaczami są chórzyści, dyrygenci oraz inni muzyczni specjaliści powiatu tarnogórskiego. Tu trzeba zaśpiewać idealnie.

Czytaj więcej...

W kolędowym nastroju...

koncert koled MDK 2014 4Okres Świąt Bożego Narodzenia oraz cały m-c styczeń to szczególny czas w muzyce. W tym okresie króluje przede wszystkim jeden gatunek muzyki – kolędy i pastorałki. Mamy wtedy sporo okazji osobiście uczestniczyć w koncertach kolęd wykonywanych przez przeróżne grupy śpiewacze, wokalistów, czy instrumentalistów. To chyba najpiękniejszy czas muzyczny w ciągu roku. Stanisław Dobrzycki - zasłużony badacz kolęd polskich napisał: „Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym, tak dziwnie przez cały naród ukochanym i pielęgnowanym, jak w Polsce”. I to prawda – przecież wszyscy uwielbiamy śpiewać kolędy. A dlaczego ? Bo są proste, melodyjne, uwalniają emocje, rozgrzewają serca, poruszają dusze, i najważniejsze – powstały, aby wychwalać Bożą miłość. Również chór Sonata w okresie bożonarodzeniowym koncertuje częściej niż zwykle, czy to w Kaletach, czy też na zaproszenie poza granicami naszego miasta.

Czytaj więcej...

Zaproszenie na koncert Chórów: Catharina z Woźnik i Sonata z Kalet

 Chor catarinaChor Sonata kozieglowki 2013 2

W ostatni dzień śpiewania kolęd Miejski Dom Kultury w Kaletach serdecznie zaprasza na WIECZÓR KOLĘD 2 lutego 2014 r. godzina 16.00 do sali widowiskowej MDK Kalety. Wystąpią: Ola STRZEBINCZYK, Chór CATHARINA z Woźnik pod dyrekcją Marcina Boli, Chór SONATA z Kalet pod dyrekcją Iwony Skop oraz dzieci z Przedszkola nr 1 w Kaletach. W ten sposób chcemy zapoczątkować rok jubileuszowy chóru Sonata, który w tym roku obchodzi 20 lecie założenia.

Marian Lisiecki

 Zobacz więcej

CHÓR SONATA – jesień 2013 r.

chor Vitkov 2012 4Na pierwszym spotkaniu z radością przyjęliśmy nowych członków chóru. Od razu rozpoczęliśmy przygotowania do nowego, bardzo ważnego dla nas, sezonu, w którym będziemy obchodzić rocznicę 20-lecia istnienia naszego chóru. Repertuar, jaki planujemy zaśpiewać będzie bardzo zróżnicowany i będzie skrótem 20 lat działalności chóru. Dla większości z nas jednak będą to nowości, więc czeka nas bardzo dużo pracy, aby perfekcyjnie zaśpiewać wszystkie utwory. Na zaproszenie Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystki partnerskiego Miasta Ustronia z okazji Dni Klemensowych w dniu 15 listopada 2013 r. w piątkowy wieczór koncertowaliśmy w Kościele Rzymskokatolickim p.w. św. Klemensa w Ustroniu.

Czytaj więcej...

Chór Sonata w Ustroniu

koncert choro Ustron 2013 4Na zaproszenie Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystki partnerskiego Miasta Ustroń z okazji Dni Klemensowych Chór Sonata pod dyrekcją pani Iwony Skop w dniu 15 listopada 2013 r. koncertował w Kościele Rzymskokatolickim p.w. św. Klemensa w Ustroniu. Nasz prawie godzinny koncert wielokrotnie był przerywany gromkimi brawami licznie zgromadzonych słuchaczy, którzy po skończonym planowanym repertuarze domagali się bisów. Zakończyliśmy więc koncert bardzo melodyjnym Tarnogórskim Walczykiem. Poniżej zapraszam do obejrzenia zdjęć z naszego występu w nowych strojach, które zostały dla nas uszyte z okazji zbliżającego się jubileuszy 20-to lecia powstania naszego chóru.

Czytaj więcej...

Koncert Chóru SONATA w Ustroniu

Chor Sonata kozieglowki 2013 2Na zaproszenie Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystki partnerskiego Miasta Ustroń, Chór Sonata z MDK Kalety, pod dyrekcja pani Iwony Skop, w dniu 15 listopada 2013 r. o godz. 18.45 zaśpiewa w Kościele Rzymskokatolickim p.w. św. Klemensa w Ustroniu. Okazją do koncertu naszego Chóru są coroczne Dni Klemensowe. Serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta do licznego udziału w koncercie, tym bardziej, że nasi wspaniali śpiewacy wystąpią po raz pierwszy w nowych strojach sfinansowanych ze środków Miejskiego Domu Kultury w Kaletach. Nowe stroje są prezentem z okazji zbliżającego się jubileuszu 20 lecia istnienia, którego obchody odbędą się w maju przyszłego roku. Chciałbym równocześnie podziękować Prezes Chóru Sonata pani Bożenie Sier, za ogromne zaangażowanie się i poświęcenie podczas realizacji tego przedsięwzięcia. Marian Lisiecki

Zobacz również - Parafia pw. św. Klemensa w Ustroniu

Działalność chóru Sonata w m-cu czerwcu 2013 r.

Chor Sonata kozieglowki 2013 28 czerwca br. chór Sonata brał czynny udział w jubileuszowym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Koszęcina w „Spodku” w Katowicach. Zaśpiewaliśmy tam pieśni śląskie i powstańcze: m. in.: „Poszła Karolinka”, „Głęboka studzienka”, „Zachodzi słoneczko”, „Bytomski mosteczek”, „Walczyk Tarnogórski” i wiele innych. Tym razem naszym galowym strojem nie były garnitury oraz garsonki lecz koszulki reklamujące nasze miasto Kalety – Leśny Zakątek Śląska. Podczas naszego występu wielu gości zatrzymywało się koło nas śpiewając z nami znane śląskie melodie.

Czytaj więcej...

Działalność chóru Sonata w m-cu maju 2013 r.

chor Vitkov 2012 4W miesiącu maju br. chór Sonata głównie przygotowywał się do występu w „Spodku” w Katowicach przed jubileuszowym koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Koszęcina. Zaprezentujemy się tam tym razem z repertuarem pieśni śląskich i powstańczych. Zaśpiewamy m. in.: „Poszła Karolinka”, „Głęboka studzienka”, „Zachodzi słoneczko”, „Bytomski mosteczek”, „Walczyk Tarnogórski” i wiele innych. Tym razem naszym galowym strojem nie będą garnitury oraz garsonki lecz koszulki reklamujące nasze miasto Kalety – Leśny Zakątek Śląska. Będziemy również mieli zaszczyt być obecni na jubileuszowym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Koszęcina.

Czytaj więcej...

Działalność chóru Sonata w m-cu kwietniu 2013 r.

sonata kwiecien 2013Miesiąc kwiecień, to czas dla chóru Sonata intensywnej nauki nowych utworów, jak również wielu powtórek pieśni wcześniej już poznanych. Powodem tego są zaplanowane na najbliższy czas występy o zróżnicowanej tematyce – będą to: pieśni Maryjne, weselne oraz śląskie biesiadne. Ciekawym wydarzeniem minionego czasu był udział naszego chóru w dniach 20 i 21 kwietnia br. w V Świerklanieckich Spotkaniach Chóralnych, które odbyły się w Nakle Śląskim. Wzięły w nich udział cztery chóry: „Lutnia” z Koszęcina, „Harfa” z Radzionkowa, „Jutrzenka” z Nakła Śląskiego oraz nasz chór Sonata. W ramach tych „Spotkań” organizator zaplanował na sobotę warsztaty muzyczne, w których brały udział wszystkie chóry.

Czytaj więcej...

Historia znalezionego sztandaru

Chór kościelny „Harmonia” został założony w 1921 roku i liczył początkowo około 45 osób. Czas wojny przerwał działalność chóru. Po wojnie reaktywowano chór, a inicjatorem był ks. Proboszcz Konrad Krawczyk. Prezesem i kronikarzem został mój ojciec Paweł Bogacki. Niestety ostatni zapis w kronice widnieje z dnia 27 czerwca 1948 roku i był to akt poświęcenia sztandaru. Fundatorami byli chórzyści, władze miasta oraz instytucje. Na starym drzewcu ze sztandaru były przybijane plakietki fundatorów. Dwie daty na sztandarze to: 1945 roku – reaktywacja chóru, a 1948 roku poświęcenie sztandaru. Kwiaty na dawnym sztandarze wyhaftowała moja mama, Anna Bogacka, która jako młoda dziewczyna mieszkała w Piekarach Śląskich i chodziła do szkoły przyklasztornej.

Czytaj więcej...

Uwaga zmiana godziny próby Chóru Sonata

chor Vitkov 2012 4Informujemy, że poniedziałkowa, (8.04.2013 r.) próba Chóru Sonata wyjątkowo przełożona zostanie na wtorek 9.04.2013 r. godz. 17.00. Równocześnie serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków chóralnego śpiewu na występ Chóru Sonata podczas niedzielnej mszy świętej 7.04.2013 r., godz. 11.00 w Kościele parafialnym św. Józefa w Kaletach Jędrysku.

Raport z działalności chóru SONATA w m-cu marcu 2013 r.

Chor Sonata kozieglowki 2013 3Miesiąc marzec br. dla chóru Sonata był bardzo aktywny i bogaty w wydarzenia. Głównym wydarzeniem był dla nas udział w IX Regionalnym Przeglądzie Pieśni  Pasyjnej i Pokutnej w Koziegłówkach- Lgocie Górnej’ 2013 w dniu 16.03.2013 r.
zorganizowanym przez Burmistrza i Radę Gminy i Miasta  Koziegłowy Parafię p.w. św. Antoniego w Koziegłówkach oraz Zespół Szkół  w  Lgocie  Górnej przy współpracy Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Szkoły Podstawowej  w Koziegłówkach.

Czytaj więcej...

Krótka historia chóru ,,Sonata”

Historia chóru „Sonata” zaczyna się w 1994r. Przy parafii św. Józefa w Kaletach-Jędrysku powstaje chór mieszany. Od początku chórem dyryguje Iwona Skop. W 1996 roku chór przyjęto do tarnogórskiego okręgu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.Opiekę i patronat nad chórem roztoczył Urząd Miasta w Kaletach. Od 1996 roku nasz chór koncertował wspólnie z chórem ,,Hejnał” ze Strzebinia, którym także dyrygowała Iwona Skop. W tym okresie połączone chóry zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Repertuar chórów był bogaty i różnorodny. Uczestniczyliśmy w wielu mszach św, przeglądach, koncertach, imprezach charytatywnych i okolicznościowych oraz festynach. Organizowaliśmy Jasełka Bożonarodzeniowe, koncerty kolęd oraz misteria Drogi Krzyżowej. Współpraca obydwu chórów trwała 12 lat. W 2008 roku dyrygentura chóru ,,Hejnał” została przekazana nowemu dyrygentowi Panu Mateuszowi Meisnerowi. Chór ,,Sonata” od tego czasu prowadzi samodzielną działalność, ciągle szuka nowych śpiewaków, aby wzmocnić stan wokalny zespołu. Skład zespołu tworzą obecnie śpiewacy z Kalet, Kuczowa, Zielonej a nawet Rept Śl. Sonata liczy ponad 20-stu dorosłych śpiewaków i około 5 osób młodzieży, należy do „Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr” i wspólnie z młodą generacją śpiewaków próbuje tworzyć nowa kartę w historii śpiewaczej miasta Kalety oraz Górnego Śląska.

 

Sonata-Hejnal

Copyright © 2013. Miejski Dom Kultury w Kaletach Rights Reserved.