Chór SONATA

42-660 Kalety
ul. Lubliniecka 2

(0-34) 352-73-04
mdkkalety@wp.pl

W marcu 1994 r. po 48 latach posuchy śpiewaczej, z inicjatywy trzech rodzin: Urszuli i Mirosława Kwiecińskich (matka i syn), Renaty Kopyciok i Danuty Mazur (matka i córka), Romualda Sosny i Iwony Skop (ojciec i córka) i za poparciem ks. prałata Bernarda Fabiana rozpoczął swoją działalność chór mieszany SONATA. Od poczatku dyrygenturą zajęła się pani Iwona Skop, a grupa chętnych do śpiewania szybko się powiększała. Pierwszy oficjalny występ odbył się 2 czerwca 1994 r. w Boże Ciało.

Święta Bożego Narodzenia to już tradycyjnie bardzo pracowity czas dla wszystkich śpiewających artystów większej i mniejszej wagi. Nie inaczej było i w naszym chórze Sonata, gdzie praktycznie w każdą niedzielę okresu bożonarodzeniowego mieliśmy przyjemność w różnych kościołach śpiewać kolędy i pastorałki.

Sonata HejnalMamy już za sobą kolejny okres bożonarodzeniowy, w którym mieliśmy, jak zwykle, sporo pracy związanej z przygotowaniem repertuaru na swoje koncerty kolędowe. Jak co roku do swojej wyuczonej bazy kolęd postaraliśmy się wprowadzić kilka nowości, by swoich stałych słuchaczy nie znudzić ciągle tymi samymi kolędami.
Tegoroczny pomysł na tytuł koncertów bożonarodzeniowych „Kolędy Polskie i Kolędy Świata” okazał się strzałem w dziesiątkę. Chociaż nauka kolęd z innych krajów w oryginalnych językach przysporzyła nam trochę trudności, jednak z drugiej strony satysfakcja z opanowania trudniejszych utworów jest znacznie większa.

nutkiCHÓR SONATA zaprasza wszystkich pasjonatów śpiewania na wspólne poniedziałkowe próby chóru do Domu Kultury w Kaletach. Pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie odbędzie się 4 września br. w Sali Słonecznej MDK o godz. 16.00

ZAPRASZAMY CHÓR SONATA

Chór Sonata na początku m-ca sierpnia br miał zaszczyt poraz drugi gościć w swoich szeregach wspaniałych artystów: multiinstrumentalistę Józefa Brodę, wybitne harfistki Dorotę Szyszkowską – Janiak wraz z córką Zosią oraz znakomitą sopranistkę Marię Mitrosz, których do Kalet zaprosił Pan Marcin Parys – radny powiatu tarnogórskiego. Artyści Ci wraz z naszym chórem tym razem przygotowali dla parafian trzech kaletańskich parafii w Kaletach – Jędrysku, Miotku oraz Drutarni trzy koncerty pn. „Jak pachnie Bóg”.

W pierwszych miesiącach 2017 roku chór Sonata intensywnie przygotowywał się do kolejnych planowanych występów.
Głównym wydarzeniem tego okresu był cykl 4 spotkań w 4 kościołach na rozważaniach Drogi Krzyżowej. Przy każdej stacji, oprócz krótkiego słownego przemyślenia, śpiewaliśmy jedną pieśń pasyjną.

Sonata sierpien 20161W dniach 5-7 sierpnia 2016 r. członkowie chóru Sonata uczestniczyli w projekcie artystycznym pn. „Przez ogród myśli i zadumań – w drodze do Stwórcy”. W projekcie tym uczestniczyli również wspaniali artyści: znany góralski muzyk i multiinstrumentalista Józef Broda, wybitna harfistka Dorota Szyszkowska – Janiak wraz z córką Zosią – również harfistką oraz znakomita sopranistka Maria Mitrosz. Projekt ten rozpoczęliśmy warsztatami muzycznymi na których przygotowywaliśmy się do wspólnych z artystami koncertów.

Gorzow SlaskiOkres Świąt Bożego Narodzenia to również szczególny czas w muzyce. Króluje wtedy przede wszystkim jeden gatunek muzyki – kolędy i pastorałki. Mamy sporo okazji osobiście uczestniczyć w licznie odbywających się w tym czasie koncertach kolęd wykonywanych przez przeróżne grupy śpiewacze. Również chór Sonata w okresie bożonarodzeniowym koncertuje częściej niż zwykle, czy to w Kaletach, czy też na zaproszenie poza granicami naszego miasta. Pierwsze dni 2016 roku obfitowały w wiele wydarzeń dotyczących naszego chóru.

Po wakacyjnej przerwie Chór SONATA rozpoczął kolejny sezon śpiewaczy. Z początkiem września członkowie chóru wraz z najbliższą rodziną wyjechali autokarem na zorganizowaną dwudniową weekendową wycieczkę do Zakopanego. Głównym celem wycieczki był odpoczynek, zwiedzanie oraz integracja naszej grupy. Jednakże zawsze staramy się upiec więcej pieczeni na jednym ogniu i po wcześniejszych ustaleniach z proboszczem Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zaśpiewaliśmy podczas niedzielnej mszy św. Pięknie zabrzmiał nasz śpiew, o czym świadczyły wyrazy uznania od proboszcza i wychodzących z kościoła. Na uwagę zasługuje również sobotni dzień naszej wycieczki.

AVE i SONATAChór Sonata pragnie serdecznie podziękować Burmistrzowi Miasta Kalety Panu Klaudiuszowi Kandzia, Przewodniczącemu Rady Miasta Panu Eugeniuszowi Ptakowi oraz Księdzu Proboszczowi Wojciechowi Ciosmakowi za zorganizowanie w naszym kościele p.w. św. Józefa w Jędrysku koncertu kolęd, w którym mogliśmy wystąpić wraz z chórem AVE z Ustronia. Wasza pomoc i zaangażowanie jakie kierujecie w stronę naszego chóru świadczy o Waszej sympatii i szacunku dla naszej grupy śpiewaczej. Jest to niezwykle miłe i działa mobilizująco na nas do jeszcze większej pracy. Dziękujemy za miłe słowa proboszczowi parafii p.w. św. Klemensa z Ustronia ks. Antoniemu Sapocie, którego gościnność mieliśmy okazję poznać i odczuć podczas naszych wizyt w Ustroniu.

koncert koled MDK 2014 4Okres Świąt Bożego Narodzenia oraz cały m-c styczeń to szczególny czas w muzyce. W tym okresie króluje przede wszystkim jeden gatunek muzyki – kolędy i pastorałki. Mamy wtedy sporo okazji osobiście uczestniczyć w koncertach kolęd wykonywanych przez przeróżne grupy śpiewacze, wokalistów, czy instrumentalistów. To chyba najpiękniejszy czas muzyczny w ciągu roku. Stanisław Dobrzycki - zasłużony badacz kolęd polskich napisał: „Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym, tak dziwnie przez cały naród ukochanym i pielęgnowanym, jak w Polsce”. I to prawda – przecież wszyscy uwielbiamy śpiewać kolędy. A dlaczego ? Bo są proste, melodyjne, uwalniają emocje, rozgrzewają serca, poruszają dusze, i najważniejsze – powstały, aby wychwalać Bożą miłość. Również chór Sonata w okresie bożonarodzeniowym koncertuje częściej niż zwykle, czy to w Kaletach, czy też na zaproszenie poza granicami naszego miasta.

 Chor catarinaChor Sonata kozieglowki 2013 2

W ostatni dzień śpiewania kolęd Miejski Dom Kultury w Kaletach serdecznie zaprasza na WIECZÓR KOLĘD 2 lutego 2014 r. godzina 16.00 do sali widowiskowej MDK Kalety. Wystąpią: Ola STRZEBINCZYK, Chór CATHARINA z Woźnik pod dyrekcją Marcina Boli, Chór SONATA z Kalet pod dyrekcją Iwony Skop oraz dzieci z Przedszkola nr 1 w Kaletach. W ten sposób chcemy zapoczątkować rok jubileuszowy chóru Sonata, który w tym roku obchodzi 20 lecie założenia.

Marian Lisiecki

 Zobacz więcej

Chor Sonata kozieglowki 2013 2Na zaproszenie Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystki partnerskiego Miasta Ustroń, Chór Sonata z MDK Kalety, pod dyrekcja pani Iwony Skop, w dniu 15 listopada 2013 r. o godz. 18.45 zaśpiewa w Kościele Rzymskokatolickim p.w. św. Klemensa w Ustroniu. Okazją do koncertu naszego Chóru są coroczne Dni Klemensowe. Serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta do licznego udziału w koncercie, tym bardziej, że nasi wspaniali śpiewacy wystąpią po raz pierwszy w nowych strojach sfinansowanych ze środków Miejskiego Domu Kultury w Kaletach. Nowe stroje są prezentem z okazji zbliżającego się jubileuszu 20 lecia istnienia, którego obchody odbędą się w maju przyszłego roku. Chciałbym równocześnie podziękować Prezes Chóru Sonata pani Bożenie Sier, za ogromne zaangażowanie się i poświęcenie podczas realizacji tego przedsięwzięcia. Marian Lisiecki

Zobacz również - Parafia pw. św. Klemensa w Ustroniu

chor Vitkov 2012 4Informujemy, że poniedziałkowa, (8.04.2013 r.) próba Chóru Sonata wyjątkowo przełożona zostanie na wtorek 9.04.2013 r. godz. 17.00. Równocześnie serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków chóralnego śpiewu na występ Chóru Sonata podczas niedzielnej mszy świętej 7.04.2013 r., godz. 11.00 w Kościele parafialnym św. Józefa w Kaletach Jędrysku.

Chor Sonata kozieglowki 2013 3Miesiąc marzec br. dla chóru Sonata był bardzo aktywny i bogaty w wydarzenia. Głównym wydarzeniem był dla nas udział w IX Regionalnym Przeglądzie Pieśni  Pasyjnej i Pokutnej w Koziegłówkach- Lgocie Górnej’ 2013 w dniu 16.03.2013 r.
zorganizowanym przez Burmistrza i Radę Gminy i Miasta  Koziegłowy Parafię p.w. św. Antoniego w Koziegłówkach oraz Zespół Szkół  w  Lgocie  Górnej przy współpracy Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Szkoły Podstawowej  w Koziegłówkach.

Historia chóru „Sonata” zaczyna się w 1994r. Przy parafii św. Józefa w Kaletach-Jędrysku powstaje chór mieszany. Od początku chórem dyryguje Iwona Skop. W 1996 roku chór przyjęto do tarnogórskiego okręgu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.Opiekę i patronat nad chórem roztoczył Urząd Miasta w Kaletach. Od 1996 roku nasz chór koncertował wspólnie z chórem ,,Hejnał” ze Strzebinia, którym także dyrygowała Iwona Skop. W tym okresie połączone chóry zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Repertuar chórów był bogaty i różnorodny. Uczestniczyliśmy w wielu mszach św, przeglądach, koncertach, imprezach charytatywnych i okolicznościowych oraz festynach. Organizowaliśmy Jasełka Bożonarodzeniowe, koncerty kolęd oraz misteria Drogi Krzyżowej. Współpraca obydwu chórów trwała 12 lat. W 2008 roku dyrygentura chóru ,,Hejnał” została przekazana nowemu dyrygentowi Panu Mateuszowi Meisnerowi. Chór ,,Sonata” od tego czasu prowadzi samodzielną działalność, ciągle szuka nowych śpiewaków, aby wzmocnić stan wokalny zespołu. Skład zespołu tworzą obecnie śpiewacy z Kalet, Kuczowa, Zielonej a nawet Rept Śl. Sonata liczy ponad 20-stu dorosłych śpiewaków i około 5 osób młodzieży, należy do „Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr” i wspólnie z młodą generacją śpiewaków próbuje tworzyć nowa kartę w historii śpiewaczej miasta Kalety oraz Górnego Śląska.

 

Sonata-Hejnal