Poetycka podróż Ani Dudek i Małgorzaty Brol

wieczorZpoezja201020166W czwartkowy zimny i deszczowy wieczór w Miejskim Domu Kultury w Kaletach miało miejsce niecodzienne spotkanie z poezją i nie tylko. Pozwoliło wszystkim obecnym na tym spotkaniu rozgrzać nasze serca i umysły. Nasze rodzime poetki Ania Dudek i Małgosia Brol zaprezentowały swój dorobek od 2015 roku. W tym czasie Ania Dudek wydała tomik wierszy pt. "Dotknąć nieba", który w piękny i melancholijny sposób deklamowała szerokiej publiczności Pani Mira Kucharska - Terapeutka Warsztatów Terapii Zajęciowej Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu.

Tomik wierszy ukazał się dzięki pomocy finansowej Radnej Rady Miejskiej w Kaletach Pani Mirosławy Potempa, który już w przyszłym tygodniu trafi do naszej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Henryka Borka, gdzie można będzie go zakupić. W dorobku Ani Dudek znajduje się "Dokąd idę" - pierwszy tomik oraz następne dwa "Śladami skrzydeł" oraz "Bałagan w głowie". Obecnie Ania pracuje nad kolejnym tomikiem, który zaprezentowany zostanie w przyszłym roku w maju. Pani Małgorzata Brol w pierwszej odsłonie zaprezentowała zaproszonym gościom tomik wierszy "Otchłań namiętności", "Ćwiczenia umysłu", kolorowe albumy z wierszami "Zachód słońca w moich wierszach" i "Jesień w moich wierszach" - wszystkie wydane w 2015 roku. Po tych pozycjach nastał punkt kulminacyjny programu, a mianowicie Pani Małgorzata opowiedziała jak powstał kolorowy album z wierszami pt. "Pamiętać Cię chcę - Kołobrzeska sanitariuszko" również wydany w 2105 roku, który był początkiem napisania biografii Adolfa Cogiel - naszego mieszkańca, malarza, rzeźbiarza i autora pomnika kołobrzeskiej sanitariuszki. Został zaprezentowany multimedialnie piękny przekaz do mieszkańców naszej miejscowości - dyrektora Muzeum w Kołobrzegu pana Roberta Maziarza. Po kawowej przerwie na ekranie zostało pokazane spotkanie, które odbyło się w Kołobrzeskim Muzeum, prowadzone przez Pana dyrektora Roberta Maziarza w którym udział wzięły Pani Małgorzata Brol oraz Pani Zofia Jankowska - modelka która pozowała do rzeźby kołobrzeskiej sanitariuszki. Film można zobaczyć poniżej.

W spotkaniu wzięli udział członkowie rodziny naszego wczorajszego nieżyjącego już bohatera Pana Adolfa Cogla, burmistrz Miasta Kalety Pan Klaudiusz Kandzia, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaletach Pan Eugeniusz Ptak, Radni Rady Miejskiej Pani Janina Perz, Pani Irena Nowak, Pani Mirosława Potempa oraz Pan Adam Gabryś. Wśród znakomitych gości znaleźli się członkowie grupy artystycznej INSPIRACJE, którzy są autorami projektów okładek wydanych tomików, Pani Jadwiga Mika oraz Pani Agata Pena. Gośćmi spotkania byli były burmistrz naszego Miasta Pan dr Józef Kalinowski z małżonką, najbliższa rodzina, przyjaciele i znajomi. Organizatorem wieczoru poetyckiego była Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Henryka Borka. Pragnę gorąco podziękować naszym poetkom za propozycję zorganizowania tego spotkania. Za przekazanie swojej twórczości mieszkańcom oraz wiedzy na temat wspaniałego człowieka, który mieszkając, pracując i tworząc we Wrocławiu nigdy nie zapomniał skąd pochodzi. To dzięki Pani Małgosi Brol nasi mieszkańcy dowiedzieli się o autorze kołobrzeskiej sanitariuszki. O następnych takich spotkaniach poinformujemy na naszych stronach: kalety.pl, mdkkalety.pl oraz bibliotekakalety.pl

Marian Lisiecki