Miejski Dom Kultury zaprasza na wystawę TWARZE FABRYKI – LUDZIE FABRYKI

Strona główna

img437Miejski Dom Kultury w Kaletach serdecznie zaprasza w czwartek 26 marca br. o godz. 18.00 na wystawę fotograficzną „Twarze Fabryki – Ludzie Fabryki”. Inicjatorem drugiej wystawy fotograficznej tak jak i pierwszej, która przedstawiała zdjęcia dokumentujące czasy świetności Kaletańskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych jest zmarły niestety 26 stycznia tego roku Czesław Chróst. W listopadzie 2013 r. sam otwierał wystawę mając nadzieję, że to początek prezentacji jego kolekcji. Wyszedł wtedy z propozycją aby w przyszłości w Kaletach stworzyć archiwum KZCP, gdzie gromadzonoby i udostępniano nie tylko fotografie, ale także inne pamiątki związane z historią zakładów.

Czesław pracował nad wystawą Twarze Fabryki – Ludzie Fabryki cały 2014 rok. Sam zapowiadałem, po wcześniejszym uzgodnieniu z autorem wystawy, że kolejnymi będą Ludzie fabryki oraz celebracja świąt branżowych. Jednak Czesiek nie zdążył i obawiam się, że bez niego będzie nam bardzo trudno to przedsięwzięcie zrealizować. Tym bardziej, że fotografia dla niego to było życie i pasja o której mógł rozmawiać godzinami. Dzięki niemu zachowały się materiały oraz cała kolekcja nieobrobionych jeszcze zdjęć. Tym Czesiek zajmował się przez ostatnie lata w oczekiwaniu na upragnioną emeryturę. Przypomnę tylko, że Czesław Chróst całe życie był związany z Kaletami. Ukończył szkołę im. Staszica w Tarnowskich Górach, gdzie pozyskał sympatię i zachwyt całej klasy „C” rocznika 1964-1968. Po szkole średniej związał się Kaletańskimi Zakładami Celulozowo-Papierniczymi aż do jej upadłości. Później imał się różnych zajęć, na własny rachunek. Zawsze życzliwy i uczynny. Miał przebogaty repertuar anegdot, dowcipów i powiedzeń. Przez długie lata był instruktorem kółka fotograficznego przy Zakładowym Domu Kultury w Kaletach, gdzie pracował z dziećmi i z młodzieżą. Sam był autorem zdjęć związanych nie tylko z fabryką ale z naszym miastem. Przykro, że tak wcześnie odszedł bo mieliśmy jeszcze razem tyle do zrobienia i pokazania. Chciałbym chociaż tą jego ostatnią wystawą, którą przygotowywał przybliżyć Państwu twarze ludzi znanych i nieznanych w różnych sytuacjach i okolicznościach. Ludzi zapracowanych, ale potrafiących znaleźć czas na zabawę, spotkania i wspólne przebywanie. Może ktoś z Państwa rozpozna twarz znajomej osoby i uzupełni wystawę tymi danymi. Wystawa potrwa do 30 kwietnia br. i można ją oglądać w godzinach otwarcia Miejskiego Domu Kultury w Galerii Słonecznej na I piętrze.

Marian Lisiecki

plakat wystawa chrost